Suomen Mestarin on helppo hymyillä ja Maija Laitikas hymyileekin leveästi. Hänen saaristolaisleipänsä on voittanut Artesaaniruoan Suomen Mestaruuden 2020 kategoriassa tummat perinneleivät.
Sinnikkäästi kohti omaa unelmaansa, ja kohti parempaa leipää uurastanut Maija on totisesti palkintonsa ansainnut. Hänen yrityksensä Hardomin leipä on jo käsite artesaanileipien ystävien keskuudessa.
Vaikka saaristolaisleipä pokkasi mitalin, ei muhkea maalaisleipä jää kakkoseksi. Tai ne pullat. Tai sämpylät. Jos et usko, maista!
Hardomin leivän myymälä sijaitsee ”Nesteen mutkassa” osoitteessa Länsikaari 1. Kannattaa tarkistaa FB-sivuilta, että puoti on varmasti auki – ainakin jos jalan on liikenteessä.
Grattis Maija!
Maija Laitikas har vunnit tävlingen Mathanverk FM 2020 med hennes skärgårdsbröd. Även om skärgårdsbrödet tog första platsen ska man inte glömma bort de goda bullarna och semlorna. Om du vill njuta av nybakade bröd och bakverk kan du gå till Hardomin Leipä butiken som finns på Västersvängen 1.
Kolla öppentiderna från deras FB sida @hardominleipa.