Metsän ja peltojen halki vie pieni hiekkatie kuuluisaan Lurensin kesäteatteriin. Kaksi ponia tervehtii vastaantulijaa pihalla ja jostakin lähistöltä kantautuu musiikin ääntä. Punaisten aittojen ja humisevien puiden keskeltä avautuu yllättävä näky: avoin teatteri, jonka keskellä on valtava katsomo. Eikä mikä tahansa katsomo, vaan pyörivä sellainen!
Kesäteatterissa on innostunut tunnelma. Lavasteita maalaillaan ja näyttelijät kertaavat vuorosanoja. Muutaman viikon päästä on ensi-illan paikka.
– Tänä vuonna produktiona on ruotsalainen musikaali Sällskapsresan. Alun perin Sällskapsresan tehtiin elokuvaksi vuonna 1980 ja vuonna 2015 se esitettiin ensimmäistä kertaa musikaalina Ruotsissa. Me olemmekin vasta kolmas teatteri joka sai oikeudet musikaaliin, joten jännää on, kertoo Lurensin tuottaja Kim Svenskberg.
Lurens on pitänyt majaa samalla paikalla jo yli 50 vuotta, joten paljon on ehtinyt tapahtua. Svenskberg lupaa kuitenkin perinteistä kesäteatteria uuden musikaalin muodossa, eli runsaasti komediaa.
– Miljöö on upea ja pyörivä katsomo tuo oman lisänsä teatteriin. Täällä on aina mukavaa.
Kim Svenskberg kuuluu Lurensiin kuten hyttyset Suomen kesään. Paitsi, että Kim ei ärsytä eikä inise — vaan iloitsee vuodesta toiseen Lurens-yhteisön voimasta.
Susanna Karvinen tekee Lurensia nyt toista vuottaan Oskar Silénin ohjauksessa. Kaikki hehkuttavat sitä ainutlaatuista Lurens-henkeä, joka kyllä kieltämättä näkyy, kuuluu ja tuntuu.
Loistava yhteishenki
Paikalle saapuu Susanna Karvinen, joka toimii musikaalin koreografina sekä meikki- ja hiusvastaavana. Kaikkia moikataan iloisesti ja vaihdellaan kuulumisia, poika Titokin pääsee mukaan seuraamaan harjoituksia.
– Meininki täällä on todella innostavaa, ihmisistä näkee että tästä hommasta tykätään, Karvinen hehkuttaa.
Toista vuottaan Lurensilla koreografioita tehneen Karvisen mukaan tänä vuonna on luvassa huomattavasti enemmän musiikkia viime vuoteen verrattuna.
– Saa tehdä todella monipuoliseen musiikkiin erilaisia koreografioita, se on aina hienoa. Eritasoiset liikkujat luovat haastetta, mutta kaikki ovat niin täysillä mukana että tasapainon löytäminen ei ole ollut kovin hankalaa.
Mirella Pendolin-Katz syttyy lavalla ja laulaessaan. Hän on myös harjoituttanut kaikki esiintyjien lauluosuudet.
Positiivista asennetta ja pitkäjännitteisyyttä
– Nu alla brrr!, huudahtaa Mirella Pendolin-Katz, joka vastaa musikaalin lauluosuuksista.
Käynnissä on koko ryhmän alkulämmittely ennen varsinaisia kohtausharjoituksia. Olkapäitä pyöritellään ja tehdään hengitysharjoituksia, muutamat pliétkin tulee tehtyä.
– Kalle Katz on musavastaava ja hän on sovittanut musiikin, minun tehtävänäni on puolestaan harjoituttaa kaikki biisit, käydä läpi soolot ja stemmat, kertoo Pendolin-Katz lämmittelyn jälkeen.
Hänen mielestään lauluharjoittelussa erilaisten vahvuuksien etsiminen on hieno haaste ja kaikkien ollessa vastaanottavaisia on hauskaa ja helppoa tehdä.
– Jos tätä pitäisi musiikillisesti luonnehtia, olisi se ehkäpä catchy swedish schlager, Pendolin-Katz naurahtaa.
– Kaikkea kuitenkin löytyy, kasaripopista bluesiin. Todella kuunteluystävällisiä ja hauskoja tekstejä.
Lopetuskappaleen koreografian harjoittelu alkaa ja on tekemisen meininki.
Okei, nyt mennään
Eturivissä istuu muistiinpanovälineidensä kanssa ohjaaja Oskar Silén antaen samalla ohjeita.
– Nyt loppubiisi! Katotaan lopuksi vaatteet läpi, Silén ohjeistaa.
– Tänä vuonna on luvassa hauskaa ja iloista kasarimeininkiä, Silén luonnehtii. Sällskapsresan iskee aikaan jolloin suomalaiset aloittivat matkustelun. Syitä siihen mitä matkalta haetaan ja miksi sinne ylipäätään lähdetään on monia, päällimmäisenä rakkaus sekä halu irrotella.
Tarinasta löytyy suomalaisillekin paljon tunnistettavuutta. Silénille kyseinen ohjaus on Lurensin lavalla jo kolmas. Mukaan veti kiinnostus tarinaa kohtaan sekä mahtava jengi.
– Täällä on porukkaa, jonka kanssa tehdä. Voi näyttää laumaa, isoja ryhmiä. Se on mahtavaa, iloitsee Silén.
Musiikki soi ja näyttelijät pyörähtelevät iloisina ympäri lavaa, katsojaakin alkaa hymyilyttää. Tauon aikana haastattelupenkille hyppää päärooli Stig-Helmerin näyttelijä Kim Snygg. Snygg on kartuttanut kesäteatterikokemusta 16 vuoden ajan Raaseporissa ja päätynyt Lurensiin Porvooseen muuton ansiosta.
– Kyllä vaan on aina pakko olla mukana kesäteatterissa, kun on siihen tottunut. Täällä on todella mukavaa, uutta porukkaa ja erilaista, kun näyttämö onkin rakennetun boksin sijasta koko miljöö. Täällä on todella hauskaa, kertoo Snygg hymyillen. Snyggin näyttelemä Stig-Helmer lähtee ensimmäistä kertaa ulkomaille ihastuksen perässä ja matkalla sattuu ja tapahtuu.
– Kohta esitykset alkavat ja se vasta tuleekin olemaan todella hauskaa. Toivotaan vaan että säätkin pysyvät hyvinä, Snygg toivoo.
Kaiuttimista kajahtaa soimaan iloinen samba ja näyttelijöiden lanteet liikkuvat, kun katsomo lähtee pyörimään. Lempeä kesätuuli puhaltaa näyttelijöiden kumartaessa.
– Jotta saadaan timanttinen, täytyy tehdä vielä vähän hommia sen eteen, Karvinen huikkaa katsomosta ja kaikki purskahtavat nauruun.
Ohjaus: Oskar Silén
Musiikin sovitus: Kalle Katz
Musiikin harjoittaminen: Mirella Pendolin-Katz
Koreografia: Susanna Karvinen
Puvustus: Frida Hultcranz
Teksti Fanni Fagerudd Kuvat Onni Ahvonen